بیانیه مشترک بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان (۱۳۴۸) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اتفاقات روز دانشجو

بیانیه مشترک بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان (۱۳۴۸) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اتفاقات روز دانشجو

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خدالعنت کند آن دست‌هایی را که تلاش کرده اند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیر سیاسی کنند.

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)

١٣٧٢/٠٨/١٢

دیدار جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان

 

سال‌هاست ما دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در روز دانشجو روحیه مطالبه‌گری و آزادگی را به تمرین گذاشته و به یاد شهدای استکبارستیزی، مقام شامخ دانشجو را پاس می‌داریم. روز دانشجو سالروز در خون غلتیدن سه دانشجوی دانشگاه تهران در ١۶ آذر سال ١٣٣٢ است که به سفر نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران و از سرگیری روابط با انگلیس، آن هم تنها چندماه پس از کودتای آمریکایی ٢٨ مرداد معترض بودند و با تیر مستقیم جنگی حکومت پهلوی به شهادت رسیدند.

 

سال‌گشت این روز که نقطهٔ حرکت و شکل‌گیری هویت دانشجویان و جنبش دانشجویی به عنوان خط مقدم حفاظت از استقلال، آزادی، حساسیت نسبت به سرنوشت کشور و جوشیدن خون استکبارستیزی است، فرصتی برای بروز و غلیان این مؤلفه‌های هویت دانشجویی می‌باشد. هویت عنصری که آیندهٔ کشور متعلق به او و در دستان اوست و هیچ مشکلی جز از طریق فکر روشن و تلاش امیدوارانهٔ او حل و هیچ قله‌ای فتح نخواهد شد.

 

در این میان مسئولین، امکانات کشور و سرنوشت جوانان و دانشجویان را ودیعه دارند و باید نسبت به آن و چگونگی عملکرد خود پاسخ‌گو باشند. شنیدن حرف‌ها و پاسخ به سوالات دانشجویان نه لطف که وظیفه‌ی قطعی آنان است؛ دانشجو نیز با عدم وابستگی و آزادمنشی خود تکلیف مطالبه‌ی حقوق و پیگیری از کمی و کاستی‌ها را برعهده دارد. در گفت‌وگوی میان مسئول و دانشجو، هم مسئول با خواست واقعی و مطالبات دانشجو آشنا می‌شود و خود را زیر نگاه دقیق او احساس می‌کند و هم دانشجو پاسخ‌های مسئول را می‌شنود، کشور را متعلق به خود احساس کرده و نسبت به آینده امیدوارانه تلاش و حرکت خواهد کرد.

 

اما متأسفانه در شرایطی که شاهد حضور گسترده مسئولان کشوری و لشکری در دانشگاه‌ها و تقویت روحیه گفت‌وگو و پاسخگویی، که توصیه همیشگی مقام معظم رهبری به مسئولان بوده، هستیم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تضادی عجیب با جو عمومی کشور به‌سر می‌برد؛ سنت چندسالهٔ حضور معاونت‌ها در مراسم روز دانشجو و پاسخگویی به دانشجویان از سوی مسئولان دانشگاه تعطیل می‌شود، رئیس دانشگاه در جلسات مختلف از عدم حضور خود در این مراسم می‌گوید و محدودیت‌های عجیب و ویژه‌ای برای برگزاری مراسم روز دانشجو اعمال می‌شود. البته که این مسائل با توجه به دومینوی سوءتدبیر در دانشگاه‌ در موارد مختلفی همچون مسائل آموزشی، مدیریت فضای فرهنگی، تامین رفاه دانشجویان و مسائل مالی و همچنین عملکرد ضعیف و محافظه کارانه در ماه‌های گذشته و حوادث اخیر کشور و دانشگاه، دور از انتظار نبود.

تشکل‌های دانشجویی دانشگاه به عنوان نمایندگان دانشجویان تا جای ممکن از تنگ‌نظری‌ها و محدودیت‌های دانشگاه چشم‌پوشی کرده و تلاش داشتند مراسم روز دانشجو تعطیل نشده و فضای پاسخگویی و مطالبه‌گری دانشجویی، هرچند ضعیف، به حیات خود ادامه دهد. اما متاسفانه مسئولین دانشگاه در مسیر به سکوت کشاندن فضای دانشجویی بسیار جدی بوده و در شرایطی که قرار بود مراسم روز دانشجو با حضور دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و در یکی از سالن‌های نسبتا کم‌ظرفیت دانشکده پرستاری برگزار شود، پا را فراتر گذاشته و صراحتا درخواست حذف سخنرانی مسئولین تشکل‌ها و صرفا بیانیه‌خوانی آن‌ها را دادند‌.

 

در این شرایط، تشکل‌های دانشجویی دانشگاه، اجرای مراسم روز دانشجو با این سطح از محدودیت، دخالت و اعمال نظر را بر خلاف استقلال، عزت و شان دانشجو و تشکل‌های دانشجویی دانسته و عدم برگزاری چنین مراسم دستوری‌ای را بر برگزاری آن ترجیح دادند؛ بدین گونه بود که مسئولان دانشگاه با فشارها و تنگ‌نظری‌های خود توانستند روز دانشجو را از دانشجو بگیرند.

 

واضح است که با این روحیه محافظه‌کاری و عافیت‌طلبی نمی‌توان با مشکلات عدیده و مهمی که دانشگاه و کشور با آن مواجه است، روبرو شد و لازم است تغییرات اساسی و جدی در سطوح عالی دانشگاه صورت پذیرد. تغییر ریل دانشگاه از عدم پاسخگویی و محافظه‌کاری به ریل پاسخگویی و مدیریت جهادی، امری است که لاجرم باید انجام پذیرد، چه با تغییر رویه‌ها و چه با تغییر افراد.

 

بدیهی است که تشکل‌های دانشجویی دانشگاه از کنار این بی‌توجهی و توهین به دانشجو، آن هم در روز دانشجو، به سادگی عبور نخواهند کرد و تا انتها پای اصلاح این رویه ایستاده اند و پیگیری این مسئله، تا مشخص شدن تکلیف وضعیت مدیریتی و فرهنگی دانشگاه، از مراجع بالاتر انجام خواهد گرفت.

 

والسلام علی من اتبع الهدی

بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان (١٣۴٨) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط