نامه‌ی سرگشاده‌ی بسیج دانشجویی علوم پزشکی شهید بهشتی به وزیر بهداشت پیروی پذیرش ابهام‌آمیز تعدادی از دانشجویان در دانشگاه

نامه‌ی سرگشاده‌ی بسیج دانشجویی علوم پزشکی شهید بهشتی به وزیر بهداشت پیروی پذیرش ابهام‌آمیز تعدادی از دانشجویان در دانشگاه

استاد گرامی جناب آقای دکتر عین‌­اللهی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

با صلوات بر محمد (ص) و آل پاکش، احتراماً همان‌طور که مستحضر هستید مطابق اصول (3) و (30) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تسهیل و تعمیم آموزش عالی از وظایف دولت بوده و نیز موظف است که وسایل آموزش عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به صورت رایگان گسترش دهد. به علت محدودیت امکانات آموزشی و ظرفیت پذیرش دانشجویان، دانشگاه‌ها موظفند بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 10/06/1392 مجلس شورای اسلامی با اصلاحات بعدی اقدام به پذیرش دانشجو نمایند. طبق ماده (5) این قانون، پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس «سوابق تحصیلی» و یا «سابقه تحصیلی و آزمون» صورت می‌گیرد. رعایت این قوانین و پیروی از آیین‌نامه‌ها فی‌نفسه ضروری بوده و حساسیت آینده ایران اسلامی که این دانشجویان و فرهیختگان نقش‌آفرینان اصلی آن هستند، بر اهمیت و ضرورت این امر می‌افزاید.

متأسفانه در سال‌های اخیر همواره زمزمه‌هایی مبنی بر حضور دانشجویان غیرقانونی در رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌ به گوش می‌رسیده است. این مسئله که در سال‌های اخیر شدت یافته، ذهن اساتید و دانشجویان دغدغه‌مند را مشوش نموده و اعتبار علمی دانشگاه و نظام آموزش عالی کشور را خدشه‌دار کرده است.

اندکی پس از اتمام ثبت‌‌نام نودانشجویان، شاهد حضور دانشجویان دیگری در دانشگاه هستیم که نحوه پذیرش و قبولی آنان با ابهامات فراوانی روبه‌رو می‌باشد. انتقال یا مهمانی افراد در رشته‌های پرطرفدار دانشگاه، فارغ از عادلانه بودن یا نبودن آیین‌نامه‌های آن، بایستی از یکی از حالات زیر تبعیت نماید:

الف) طبق ماده (50) آیین‌نامه آموزشی دکتری عمومی پزشکی، ماده (46) آیین‌نامه آموزشی دکتری عمومی دندانپزشکی و ماده (44) آیین‌نامه آموزشی دکتری عمومی داروسازی مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، در صورتی که پس از شروع به تحصیل، طی رخدادی، دانشجو سرپرست خانواده شود، به بیماری صعب‌العلاج یا معلولیت مؤثر دچار شده و یا دانشجوی دختر ازدواج رسمی و دائمی نماید و محل تحصیل یا اشتغال همسرش شهر دیگری باشد، می‌تواند به دانشگاه محل زندگی خود یا همسر خود منتقل گردد.

ب) فرزندان اعضای هیئت‌علمی که شرایط مندرج در دستورالعمل اجرایی مصوبه جلسه (735) شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارند. (یادآور می‌شود با توجه به ابطال این مصوبه توسط دیوان عدالت اداری و عدم تصویب مجدد آن از سوی شورای عالی، این مصوبه تنها تا سال ۱۴۰۰ قابل استناد می‌باشد و عدم ادامه روند آن مورد تأکید رئیس‌جمهور محترم بوده است).

پ) برگزیدگان المپیادهای علمی و جشنواره‌های دانش‌آموزی کشور که مطابق قوانین وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با تأیید سازمان سنجش آموزش کشور در دانشگاه‌ها پذیرش می‌شوند.

ت) دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی داخل کشور مطابق آیین‌نامه مصوب بیستمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌ پزشکی به استثنای دی‌ماه ۱۳۹۷ الی شهریورماه ۱۴۰۱

ث) دانشجویان شاهد و ایثارگر و همسران و فرزندان آنها که بر اساس ماده (62) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب 02/10/1391 مجلس شورای اسلامی با اصلاحات و الحاقات بعدی و دستورالعمل‌های سالانه، با رعایت اولویت‌بندی و شرایط و ضوابط مندرج در دستور‌العمل مشمول نقل و انتقالات یا مهمانی می‌شوند.

ج) مهمانی دانشجویان طبق شرایط مذکور در آیین‌نامه‌های آموزشی دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، مانند شرط گذراندن حداقل دو نیمسال در دانشگاه مبدأ و هم‌چنین شرط معدل

بسیج دانشجویی طبق وظیفه شرعی و اخلاقی خود مبنی بر حراست از عدالت آموزشی و نیز پاسداشت نهاد علم در کشور، بررسی‌هایی در این زمینه انجام داده و فهرستی (19) نفره از دانشجویانی که پذیرش آنها در قالب هیچ یک از قوانین و آیین‌نامه‌های فوق توجیه‌پذیر نبوده و حضور آنها در دانشگاه واجد ابهامات قانونی می‌باشد، تهیه نموده است.

علی‌رغم پیگیری‌های متعدد و برگزاری جلسات متعدد با رئیس، معاون آموزشی و دیگر مسئولین دانشگاه، نامه‌نگاری با رئیس دانشگاه مبنی بر شفاف‌سازی موضوع فوق و نیز ارائه فهرست مذکور به مسئولین دانشگاه، شفاف‌سازی لازم در این خصوص صورت نگرفته و تنها پاسخ رسمی دانشگاه (نامه شماره 2188/4/10/م مورخ 26/10/1402 مدیر امور آموزشی دانشگاه به بسیج دانشجویی) اذعان داشته است که این موارد تماماً برابر مقررات و مکاتبات وزارت متبوع بوده است.

حال سؤال اینجاست که چرا علی‌رغم تأکیدات فراوان امام خمینی(رحمه الله علیه) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) مبنی بر لزوم رعایت قوانین و مقررات توسط مسئولین نظام جمهوری اسلامی و اهمیت دوچندان این امر در دولت مردمی، وزارت بهداشت تحت تأثیر سفارش یا توصیه برخی افراد ذی‌نفوذ، نسبت به انجام مکاتبات خلاف قوانین و مقررات مبادرت می‌نماید؟ به علاوه، عدم برخورد با این دست از پرونده‌ها باعث شده است که متأسفانه این قبیل امور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سیر صعودی داشته و علاوه بر ایجاد بستری برای تخلفات، باعث یأس و سرخوردگی نیروهای انقلابی این دانشگاه شود.

لذا بسیج دانشجویی انتظار دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ضمن لغو تمامی انتقال و مهمانی‌های انجام‌شده خلاف مقررات، برخورد لازم با متخلفین در دانشگاه صورت گرفته و بسترهای فسادزا که امکان بروز این وقایع را می‌دهند، اصلاح شوند.

و السلام علی من إتبع الهدی

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *