برگزاری همایش ولایت فقیه – امتداد امام

برگزاری همایش ولایت فقیه – امتداد امام

گزارش همایش یک روزه ولایت فقیه، مبانی، شبهات، تاریخچه و شخصیت شناسی (امتداد امام)

بسم الله الرحمن الرحیم

velayat-600x330

توقيع مبارك حضرت ولى عصر(عج): “واما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الى رواه حديثنا فانهم حجتى عليكم و انا حجه الله” و اما در حوداث اتفاقیه، به راویان حدیث ما رجوع کنید (فقها و مجتهدین)، که آنان از ناحیه‌ی من حجت‌اند بر شما و من حجت خدا هستم بر آنان. ؛وسائل الشيعه، ج 18، ص 101، ح 8
به همت گروه فرهنگی آموزشی قاصدک بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (ره) در تاریخ 9/2/1395 همایش یک روزه ولایت فقیه ازساعت 8:15 صبح لغایت 19 عصر درسالن 700 نفره دانشکده داروسازی با سخنرانی دکتر علی غلامی رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع)برگزار گردید. این همایش با شرکت دکتر پالش، مدیریت محترم حوزه ریاست، دکتر خانی جزنی، معاونت محترم فرهنگی و دانشجویی و حجت الاسلام و المسلمین افشاری، معاونت محترم نهاد رهبری مقام معظم رهبری در دانشگاه و قریب به 450 نفر ازدانشجویان برگزار گردید.

2

شرح مختصر برنامه:
در این همایش پس از پذیرش دانشجویان و اهدای بسته فرهنگی، مراسم از ساعت 8:15 صبح با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید. در ادامه حجت الاسلام و المسلمین افشاری ضمن خوش آمد گویی به حضار به تبیین جایگاه ولایت فقیه پرداختند و پس از سخنان ایشان دکتر علی غلامی، سخنران مراسم به تبیین بحث پرداختند.

3

در ابتدا جناب آقای دکتر غلامی با بیان مقدماتی همچون ضرورت عقلی نیاز به حکومت در جامعه، عدم جدایی دین از سیاست، عدم مشروعیت ذاتی فرد یا گروه خاص برای حکومت “اصل عدم ولایت”، اختصاص حاکمیت به ذات باریتعالی، واگذاری حکومت و ولایت به رسول و امام (اشاره به آیه 124 سوره بقره، 105 نساء، 36 احزاب، 55 مائده و…) و واگذاری ولایت در زمان غیبت به ولی فقیه که در این بحث به ذکر دلایل عقلی مثل نیاز جامعه اسلامی به حکومت مثل سایر جوامع، ادعای اسلام در پاسخ گویی به همه نیازها تا قیامت، تعیین فقیه در زمان و توسط اهلبیت (ع)و ذکر دلایل نقلی و همچنین اجماع پرداختند. (استاد در ادامه بحث خود موارد مطرح شده در مقدمه را به طور کامل شرح و بست دادند.)

4

پس از آن استاد در ادامه سخنان خود به مطرح نمودن شبهاتی مثل مطلقه بودن ولایت فقیه، دور رهبری، شورای نگهبان و مجلس خبرگان، رفراندوم ضرورت نظرسنجی مجدد از مردم، انتخاب توسط خبرگان و توقیتی نبودن، ابداع ولایت فقیه توسط حضرت امام (ره) با مقاصد خاص، احادیث دال بر سکوت در عصر غیبت (ضلالت قیام قبل از ظهور) و شبهه عدم توجه به جایگاه مردم در حکومت دینی پرداختند و به طور کامل به آن ها پاسخ دادند. در ساعات بعدی کلاس به جایگاه ولایت فقیه و همچنین شخصیت شناسی مقام معظم رهبری پرداخته شد و در بعد از ظهر استاد شبهاتی مانند عملکرد جناحی رهبری پس از انتخاب و عملکرد نظام، رهبری در انتخابات 1388 و… را مطرح و پاسخ دادند. حین برگزاری جلسات بعد از ظهر حضار سوالات خود را به صورت کتبی نوشتند و پس از جمع آوری توسط مسئولین سالن، استاد به طور کامل و جامع به سوالات پاسخ دادند.

5

درخلال همایش نمایشگاه کتابی با موضوعات قرآنی وارائه محصولات مجموعه فرهنگی آموزشی قاصدک برپا گردید.
همچنین گواهی شرکت درهمایش نیز برای افراد صادر و در انتهای مراسم به متقاضیان تحویل داده شد.

روابط عمومی گروه فرهنگی آموزشی قاصدک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *