بیانیه مهم بسیج دانشجویی دانشگاه‌ پیرامون جذب اساتید فاقد صلاحیت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بیانیه مهم بسیج دانشجویی دانشگاه‌ پیرامون جذب اساتید فاقد صلاحیت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

بسم الله الرحمن الرحیم

«اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود، همه چیزمان از دستمان رفته است»

امام خمینی (ره)

جایگاه معلم در اندیشه اسلامی، جایگاهی والا و حائز اهمیت است. نقش پررنگ اساتید دانشگاه در تربیت نسل جوان کشور و در نتیجه تعیین آینده این سرزمین بر هیچکس پنهان نیست. لزوم جذب اساتید شایسته که از منظر علمی و اخلاقی دارای صلاحیت بالا باشند، علی‌الخصوص در دانشگاه مذکور به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور، بیش از پیش احساس می‌شود.

بنابراین بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به بروز برخی اتفاقات و حواشی رخ‌داده پیرامونتسریع بی‌سابقه در فرایند مصاحبه و جذب برخی افراد فاقد صلاحیت‌های لازم و نزدیک بودن جلسه هیئت اجرایی جذبدانشگاه، آن هم در روزهای پایانی دولت دوازدهم، با نظر به لزوم حفظ ساحت مقدس علم و شایسته‌سالاری در گزینشاساتید دانشگاه، خواستار شفاف‌سازی و رفع ابهامات پیرامون برخی از این موارد است.

به عنوان مثال، فردی که از افراد حاشیه‌دار دانشگاه بوده و سابقه اعتراضات دانشجویی علیه وی در زمان مسئولیتش در دانشکده پرستاری و مامایی وجود دارد، در آستانه جذب به عنوان هیئت علمی قرار گرفته است. نامبرده علاوه بر این که شرایط سنی لازم برای داوطلبین استخدام به عنوان هیئت علمی را ندارد، فاقد مدرک مرتبط با حوزه علوم پزشکی می‌باشد. شنیده‌ها حاکی از این موضوع است که تنها یک روز مانده به اتمام فراخوان هجدهم، رشته «مدیریت فناوری» به رشته‌های مورد نیاز دانشگاه اضافه شده است و تنها درخواست ثبت‌شده در این رشته متعلق به وی است. این فرد که دارای پرونده در دفتر بازرسی دانشگاه می‌باشد، شرط تمام‌وقتی تحصیل در دوره دکتری تخصصی (Ph.D) را نیز رعایت ننموده و در طول دوره تحصیل مناصب متعددی را در دانشگاه عهده‌دار بوده است.

 

در پرونده دیگری که در هیئت جذب در جریان است، فردی که پیش از این عضویت ایشان به عنوان عضو هیئت علمی تعهدی (ضریب K) در یکی از دانشکده‌های دانشگاه و تخصیص بودجه جهت خرید ساختمان جدید دانشکده مذکور با دستور مستقیم رئیس‌جمهور حاشیه‌ساز شده بود، در آستانه استخدام قرار گرفته است.

همچنین ابهاماتی نظیر استخدام در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و انستیتو پاستور همزمان با دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در رزومه وی وجود دارد.

نکته شائبه‌برانگیز دیگر در خصوص دوره تحصیل ایشان به عنوان دانشجوی دکترای پژوهشی در انستیتو پاستور است. دانشجوی متقاضی تحصیل در این دوره می‌بایست دارای حداقل دو مقاله نمایه‌شده بین‌المللی باشد که ایشان در آن زمان فاقد این مورد بودند.

به علاوه طبق مقررات جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت لازم است مدت یک سال از اتمام طرح تعهد خدمت متقاضیان جذب گذشته باشد که این موضوع نیز در پرونده ایشان رعایت نشده است. کوتاهی مدت زمان فعالیت ایشان به عنوان عضو هیئت علمی تعهدی، منجر به تشدید ابهامات در رابطه با جذب ایشان، خصوصاً در روزهای پایانی دولتمی‌شود.

علاوه بر موارد فوق ابهاماتی پیرامون تغییر ناگهانی مدیر هسته گزینش دانشگاه و احتمال ورود برخی افراد به ساختار دانشگاه نیز به وجود آمده است.

بسیج دانشجویی طبق وظیفه شرعی خود مبنی بر عدالتخواهی در حیطه آموزش، انتظار پاسخ‌گویی از مسئولین ذی‌ربط را دارد.

لازم به ذکر است بسیج دانشجویی فعلاً از ذکر نام این افراد خودداری کرده و خواستار شفاف‌سازی این موارد توسط مسئولین دانشگاه و جلوگیری از ورود این افراد به مجموعه اعضای هیئت علمی شود.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *