نامه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به وزیر بهداشت درخصوص تخلفات پیرامون برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۹

نامه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به وزیر بهداشت درخصوص تخلفات پیرامون برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۹

استاد گرامی جناب آقای دکتر عین اللهی

وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

با صلوات بر محمد (ص) و آل پاکش، احتراماً بسیج دانشجویی لازم می‌داند در ادامه پیگیری‌های صورت‌گرفته وضعیت نامطلوب دستیاران تخصصی، با تبیین برخی موضوعات پیرامون چهل‌ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی، تخلفات رخ‌داده را در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شفاف‌سازی نموده تا با ورود دلسوزانه جنابعالی به موضوعات مطروحه، از بروز حوادث ناگوار بعدی و جلوگیری نماید.

هر چند تخلفات فعلی در واقع بی قانونی های به‌جامانده از دوره گذشته است؛ اما رجاء واثق داریم با صدور دستورات قاطعانه ضمن برخورد با تخلفات مذکور، موجبات احقاق حقوق قشر عظیمی را از مدافعان سلامت و نخبگان کشور فراهم نمایید.

لازم به ذکر است بسیج دانشجویی سال گذشته نیز در نامه ای به وزیر وقت بهداشت تخلفات مربوط به آزمون دوره ۴۸ را گوشزد نمود که در نهایت با ورود مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری به اصلاح تاریخ آزمون در زمان قانونی منجر شد . تخلفات مزبور به شرح زیر است:

الف) طبق ماده ۱۲ آیین نامه دوره آموزش دستیار تخصصی  آزمون مذکور باید با روندی مشابه کنکور سراسری، یک‌بار در سال برگزار گردد. لذا با توجه به برگزاری آزمون دوره ۴۸ در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸، برگزاری آزمون دوره ۴۹ در سال ۱۴۰۰ خلاف مقررات بوده و از طرفی با توجه به متن آیین‌نامه و تأکید بر روند برگزاری مشابه کنکور سراسری، بایستی فاصله آزمون دوره ۴۹ با دوره ۴۸، تقریباً یک سال بوده و در تابستان سال ۱۴۰۱ برگزار گردد.

بدین ترتیب برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۹ در اسفند ماه ۱۴۰۰ بدعتی می‌باشد که در بستری خلاف مقررات و مصوبات صورت خواهد گرفت و آزمون را از اعتبار قانونی ساقط خواهد کرد.

ذکر این دلیل نیز که «با توجه به دیرتر وارد شدن دستیاران به بیمارستان ، امکان برگزاری آزمون در تابستان تا سال ۱۴۰۰ وجود ندارد» قابل قبول نیست؛ زیرا در صورتی که آزمون، فرضاً در مرداد ماه برگزار گردد، دستیاران می‌توانند در مهرماه وارد بخش‌های بیمارستانی شوند؛ در حالی که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، در آبان ماه آغاز به کار نمودند.

۲) در بند ۶-۲ آیین‌نامه اجرایی ضوابط و نحوه تعیین منابع درسی و آزمون دوره‌های پذیرش دستیاری، تخصصی (ارتقا، گواهینامه و دانشنامه)، فوق تخصصی (ورودی و دانشنامه) و فلوشیپ (ورودی و خروجی) مصوب شورای آموزش پزشکی و تخصصی به این موضوع تأکید شده است: «منابع اعلام‌شده حداقل بعد از ۲ سال و حداکثر قبل از ۵ سال بایستی بازنگری و با منابع جدید یا چاپ‌های جدید منابع قبلی جایگزین گردد».

با این حال شاهد این موضوع هستیم که در درس «گوش ، حلق و بینی» و «رادیولوژی» منبعی برای آزمون ۴۹ اعلام شده که به ترتیب ۹ و ۸ سال از انتخاب آن گذشته و تغییر نکرده است. این در حالی‌ست که در مقدمه آیین‌نامه مذکور تأکید شده است: «در جهت تحقق رهنمودهای والای مقام معظم رهبری بایستی منابع آزمون روزآمد و انعطاف‌پذیر و هماهنگ با پیشرفت‌ها و موضوعات جدید علمی باشد».

اعلام منابع قدیمی برای بزرگ‌ترین آزمون تخصصی علمی پزشکی کشور و سنجش داوطلبان با منابعی که از نظر علمی نیز بخش‌هایی از آن منسوخ شده است؛ علاوه بر مغایرت با مقررات، موجب وهن جامعه علمی کشور شده است. بدین ترتیب این منابع بایستی هرچه سریع‌تر به‌روز شده و تاریخ آزمون نیز مطابق توضیحات مندرج در بند ۱ نامه در تابستان سال ۱۴۰۱ تعیین گردد.

جناب آقای دکتر عین اللهی! نقض مکرر مصوبات و بازی با روح و روان پزشکان عمومی داوطلب این آزمون، شایسته جایگاه نخبگان جامعه علوم پزشکی نیست؛ آن هم در شرایطی که داوطلبان این آزمون در خط مقدم مبارزه با کرونا مشغول جانفشانی می‌باشند. 

متأسفانه معاونت آموزشی نه تنها به مقررات مصوب این وزارتخانه تمکین نمی‌نماید؛ بلکه تاکنون حاضر به اجرای آراء صادره دیوان عدالت اداری در این خصوص نیز نمی‌باشد . موضوعی که بر اساس قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مستوجب مجازاتی همچون انفصال از خدمت و خواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است بسیج دانشجویی تا حصول نتیجه کامل و رفع دغدغه نخبگان جامعه علوم پزشکی و هم چنین ایجاد امید و انگیزه در داوطلبان آزمون مذکور، این موارد را پیگیری خواهد کرد.

ومن الله التوفيق

علیرضا شوری‌زاده

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

رونوشت به:

حجت الاسلام جناب آقای شجاعی رئیس محترم کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس محترم دیوان عدالت اداری

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *