آخرین اخبار
طرح نخبه پروری سیاسی شهید بهشتی

طرح نخبه پروری سیاسی شهید بهشتی

IMAGE635586572217120628بله؛ اگر حکومت استبدادی باشد، میشود. حکومتهای مستبد دنیا صرفه شان به این است که مردم سیاسی نباشند؛ مردم درک و تحلیل و شعور سیاسی نداشته باشند. اما حکومتی که می‌خواهد به دست مردم کارهای بزرگ را انجام دهد، نظام را می‌خواهد با قدرت بیپایان مردم به سرمنزل مقصود برساند و مردم را همه چیز نظام می‌داند، مگر مردمش به خصوص جوانان، و بالاخص جوانانِ دانشجویش- میتوانند غیر سیاسی باشند؟! مگر می‌شود؟! عالِمترین عالِمها و دانشمندترین دانشمندها را هم اگر مغز و فهم سیاسی نداشته باشند، دشمن با یک آبنبات تُرش می‌تواند به آن طرف ببرد؛ مجذوب خودش کند و در جهت اهداف خودش قرار دهد. این نکات ریز را باید جوانان ما درک کنند.» امام خامنه ای (12/8/72)

در این طرح میخواهیم به توفیق الهی یک تحلیل گر سیاسی شویم که بتواند در کوران و گمراهی فتنه ها حق را تشخیص دهد و حتی چشم فتنه را همچون مولایش کور کند. این را نباید فراموش کرد که هر انسانی دچار فتنه حواهدشد و راستی فتنه های آخرالزمان چقدر تار و پیچیده اند. نمیدانم آیا از فتنه هایی چون حکمیت و خوارج و کربلا نیز سخت ترند!ویرایش 2

در این طرح به یاری خداوند پرسش های زیر را پاسخگو خواهیم بود:

ضرورت تحلیل سیاسی چیست؟

برای تحلیل چه مقدماتی لازم است؟

مهارت ها و فنون تحلیل سیاسی چیست؟

چگونه بفهمیم مسیر حق را درست تشخیص داده ایم یا نه؟

شروع کلاس ها از یکشنبه 25 بهمن ماه ساعت 16 تا 19 دانشکده پرستاری (تقاطع نیایش ولیعصر)

افرادی که دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیستند نیز میتوانند در این طرح ثبت نام کنند.

تذکر مهم: درضمن اگر برای اکثریت افرادی که ثبت نام کرده اند روز و ساعت دیگری را مد نظر داشته باشند امکان تغییر زمان کلاس وجود خواهد داشت.

محتوایی که قرار است در این کلاس ها ارائه شود در ادامه همین صفحه آمده است.

برای ثبت نام اینجا کلیک کنید

برای تحلیل درست یک پدیده‌ی سیاسی، باید روش و منطق درستی داشت. «الزام روشی» به عنوان یک شاخص مهم در مباحث روز علمی مرتبط با «تحلیل سیاسی» مورد توجّه جدّی است … تحلیل سیاسی روشمند می‌تواند به ارتقاء آگاهی، بینش و بصیرت جامعه کمک شایانی کند. با این ابزار است که فرد در جامعه ضمن شناخت منطقی و صحیح پدیده‌های سیاسی، در فضای غبارآلود فتنه و در هنگام درهم آمیختگی حق و باطل، می‌تواند گرفتار حیرت نشود و در لحظات حساس که باید نقش تاریخی و تکلیف شرعی خود را انجام دهد، قادر باشد با استفاده‌ی مناسب از ابزار و فنون تحلیل سیاسی، به تصمیمی مناسب، دقیق و صحیح برسد.

حسن الگوی «روش تحلیل سیاسی» در آن است که از تجارب علمی و عملی حوزه‌ی امر سیاسی در آن بهره‌گیری کامل صورت گرفته و سبب شده تا لوازم فهم و تحلیل پدیده‌های سیاسی و اجتماعی بهتر از روش‌های مرسوم مطرح‌شده برای جامعه فراهم آید.

IMAGE635288455737482621

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را از نگاه مقام معظم رهبری بیان کرده و بازتاب نگاه نو و بدیع معظم له به مفاهیم دینی است.
این کتاب سلسله جلسات مقام معظم رهبری در مسجد امام حسن مجتبی (ع) مشهد مقدس که در سال 1353 شمسی برگزار شده را ارائه کرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در روزهای آخر تابستان سال 1353 هر روز ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر قرآن به دست پشت تریبون می ایستادند و یک ساعت با حرارت سخنرانی می کردند که حاصل این سخنرانی ها در کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن گردآوری شده است.

کتاب حاضر کتابی منحصر به فرد در زمینه اندیشه اسلامی است؛ عموم کتابهایی با نام اندیشه اسلامی یا اصول یا عقاید نوشته شده اند اصول اعتقادی دین را بیشتر به عنوان مفاهیم ذهنی تلقی کرده و در مقام اثبات و درستی این اصول و پاسخگویی به شبهات مطرح شده هستند. برخلاف این کتاب ها طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را به گونه ای تعهدآفرین معرفی کرده است.

این کتاب با مبنا قراردادن آیات قرآن برای تبیین اصول اعتقادی اسلامی کتابی است وحدت آفرین برای امت اسلامی و معظم له در آن زمان در دست های پنهان استعمار را در ایجاد اختلاف بین امت اسلامی به خوبی می دیدند، لذا با تکیه اصول اساسی اعتقادی اسلامی مانند توحید زمینه وحدت امت اسلامی را فراهم آورده اند.

کتاب-طرح-کلی-اندیشه-اسلامی-در-قرآن1

این فکر برای بنده در سال 1350 و در دوران محنت بار یک امتحان و ابتلای دشوار پیدا شد. اگرچه قبل از آن به ائمه علیهم السلام به صورت مبارزان بزرگی که در راه اعتلای کلمه توحید و اسقرار حکومت الهی فداکاری می کردند، توجه داشتم؛ اما نکته ای که در آن برهه ناگهان برای من روشن شد، این بود که زندگی این بزرگواران، علی رغم تفاوت ظاهری در مجموع یک حرکت مستمر و طولانی است؛ که از سال دهم، یازدهم هجرت شروع میشود و دویست و پنجاه سال ادامه پیدا میکند و به سال دویست و شصت – که سال شروع غیبت صغری است – در زندگی ائمه علیهم السلام خاتمه پیدا می کند.

محتوای کتاب «انسان 250 ساله» به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه (ع) است و از این رو، این کتاب بیش از آن که یک کتاب تاریخی صرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است که به جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه (ع) نگاهی کل گرایانه به زندگی هر یک معصومین (ع) را با توجه به بستر تاریخی دوره مربوط و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می کردند، ارایه می دهد.

کتاب “انسان 250 ساله” به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه است و از این رو بیش از آنکه یک کتاب تاریخیِ صِرف باشد، یک فراتحلیلِ تاریخی است؛ که به‌جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه، نگاهی کل‌گرا به زندگی هریک از معصومین با توجه به بستر تاریخی دوره مربوطه و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می‌کردند ارائه می‌دهد. لذا آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان محترم با تاریخ زندگی ائمه، تنفس در فضای انسان 250 ساله را دلنشین‌تر می‌کند.

پس از مطالعه ی این کتاب تصدیق خواهید کرد که : تحلیل‌هایی که مقام معظّم رهبری در ارتباط با تاریخ اسلام انجام داده‌اند را شاید هیچ فردی نتواند بیان کند.

عنوان کتاب عینا برگرفته از کلام مقام معظم رهبری است و بیانگر نوع نگاه ایشان به زندگی سیاسی مبارزاتی ائمه است و علت این نامگذاری بردر مقدمه کتاب به تفصیل از بیانات ایشان تشریح شده است.

ensan250sale-b

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. فرزانه

  کاش دوره ی مجازی هم داشت یا فیلم آموزشی این کلاس ها در اختیار دانشجوها بود. چون دانشجویان مقاطع بالا وقتی برای حضور در کلاس ها ندارند

  پاسخ
 2. زارع

  با سلام و تشکر بابت ارائه چنین کلاس هایی

  اساتید این طرح و دوره چه کسانی هستند؟ دوره مخصوص خواهران است یا برادران؟و سوال آخر در انتهای این طرح گواهی داده می شود؟

  پاسخ
  1. بسیج دانشجویی

   باسلام
   شروع طرح با حضور استاد غوریانی خواهدبود.
   هم خواهران و هم برادران میتوانند در این طرح شرکت کنند.
   در انتهای طرح و برگزاری آزمون گواهی شرکت در طرح داده خواهدشد.

   پاسخ
 3. ندا

  من استرس دارم…آخه ثبت نام کردم ولی ساعتش با کلاسای دانشگاه خودم که تو کرجه تداخل داره…میشه همون یکشنبه باشه اما از ساعت 5 یا 5:30؟؟من 4 از کرج بیام نمیدونم کی برسم؟؟…
  راستی نفرمودین چند دوره هست؟؟ همین یه دوره است که تا خرداده یا نه ادامه هم پیدا میکنه؟؟

  پاسخ
  1. بسیج دانشجویی

   باسلام
   درمورد روز و ساعت قطعی کلاسها قرار است ، جلسه اول (یکشنبه 25 بهمن) نظرسنجی انجام شود و طبق نظر اکثریت زمان کلاسها تعیین میشود.
   فعلا قرار است سطح یک کلاس تا خرداد 95 ادامه یابد.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *