آخرین خبرها
سطح دو

سطح دو

در دومین سطح از دوره، کتب مورد بحث به شرح زیر است:
ده گفتار، پانزده گفتار، بیست گفتار، هدف زندگی، مقاله تکامل اجتماعی، انسان کامل
تعداد جلسات این سطح ۱۳ جلسه می‌باشد.

ده گفتار
در این کتاب مباحثی متنوع و کاربردی ارائه شده است. این مباحث در زمینه های تقوا، امر به معروف و نهی از منکر، اصل اجتهاد در اسلام، احیای فکر دینی، فریضه‌‌ی علم، رهبری نسل جوان، خطابه و منبر می‌باشد.
پاسخگویی به این پرسش که: آیا مسئله‌ ی تقوا، تنها لازمه‌ی دینداری است؟ آیا خارج از محدوده‌ی دینداری، تقوا معنایی ندارد؟
بررسی مفهوم اجتهاد و اجتهاد ممنوع و مشروع، مفهوم تقلید، تقلید ممنوع و مشروع
هدف از ارائه مطالب در باب احیای تفکر دینی و فریضه‌ی علم، تفهیم و آموزش رابطه‌ی ما و احیای تفکر دینی، وظیفه‌‌ی ما در قبال این موضوع و هم‌چنین چرایی وجوب علم‌آموزی، انواع علم، رابطه‌ی علم با دین و رابطه ما با علم است.

پانزده گفتار
تعدادی گفتار از پانزده گفتار ارائه خواهد شد:
بررسی دلایل انزوای فرمان غدیر، ضربه‌هایی که مسلمانان در طول تاریخ اسلام از نفاق خوردند.: در گفتارهای غدیر و خطری که مسلمین را از داخل تهدید می‌کرد، مسأله نفاق
سابقه‌ی موضوع سعد و نحس، جایگاه شعائر اسلامی، معرفی برخی مصادیق شعائر اسلامی، ریشه پنهان‌سازی شعائر اسلامی: در دفاع از ۱۳ و لزوم شعائر اسلامی
بررسی رابطه‌ی شک و حقیقت، ریشه‌ی شک در جوانان و دلایل تشدید آن در دوران معاصر، بررسی اصل ارتباط با غیر مسلمان، ضابطه‌ی این ارتباط و مبنای آن: گفتار های جستجوی حقیقت و روابط بین‌الملل اسلامی

بیست گفتار

مطالبی که از این کتاب مورد توجه بیشتری قرار گرفته می‌شوند، از قرار زیر است:
عدالت از نظر علی (ع)، اصل عدل دراسلام، مبانی اولیه‌ی حقوق از نظر اسلام: با بررسی مفهوم عدل با توجه به این مفهوم که “عدل، قرار گرفتن هر چیزی در جایگاهش” است یا خیر؟
بررسی علم و ضرورت آن، آفت علم و علم مورد تأیید و تأکید اسلام: در گفتار نظر اسلام درباره‌ی علم
و در آخر سه گفتار، قرآن و مسأله‌ی تفکر، دستگاه ادراکی بشر، انکارهای بیجا مباحثه خواهند شد.

هدف زندگی و مقاله‌ی تکامل اجتماعی
بررسی درون‌دینی و برون‌دینی هدف زندگی، چرایی هدفمند بودن زندگی، بررسی ویژگی‌های جامعه‌ی متکامل، بررسی جهت حرکتی جامعه‌ی بشری و پیش بینی این موضوع که آیا بشر در طی مسیر خود به سمت هدف زندگی، موفق خواهد شد یا خیر؟

انسان کامل
در پایان سطح دوم، مفهوم انسان کامل در مکاتب عقل، عرفان، قدرت و محبت، سوسیالیسم و اگزیستانسیالیسم و مکتب برخورداری بررسی می‌شود.

2 نظر

  1. سلام چرافایل های صوتی این بخش رانگذاشته اید؟
    باتشکر

    • با سلام. لینک فایل متنی کتاب و صوت جلسات کلیه سطح ها بر روی سایت قرار گرفت. با کلیک بر روی نام هر کتاب می توانید به لینک مذکور وارد شوید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*